Laikā, kad jauniešiem jāizvēlas nākotnes profesija, ļoti palīdz jebkura darba pieredze. Tā līdz savam profesionālajam aicinājumam nonāca arī Rīgas Valsts tehnikuma absolvents Antons Timofejevs (24), kurš kļuvis par diplomētu poligrāfijas nozares lietpratēju divās dažādās profesijās. Vienu no tām viņš apguva vien pusotra gada laikā, mācoties Jauniešu garantijas izglītības programmā.
Vasaras darbs aizved uz tipogrāfiju
"Jau astotajā klasē sapratu, ka neturpināšu mācības vidusskolā, jo vēlējos ātrāk iegūt profesiju. Pēc pamatskolas beigšanas pieteicos vasaras darbā tipogrāfijā, kur jauniešiem piedāvāja dažādus apstrādes darbus – nodrukātās produkcijas locīšanu, pakošanu un citus roku darbus. Darba pārtraukumos iepazinos ar kolēģi, kurš strādāja par ofseta iespiedēju. Viņš daudz un aizraujoši stāstīja par savu darbu, un mani tas ļoti ieinteresēja.
Ir priekšstats, ka tipogrāfijās ir vienmuļš darbs pie konveijera. Taču tā nav! Šajā nozarē, kas ražo reklāmas materiālus citām nozarēm, pašai būtu nepieciešama reklāma! Piemēram, ofseta iespiedēja darbs ir ļoti radošs, un tajā jābūt nedaudz avantūristam, lai katru dienu realizētu jaunu pasūtījumu. Ofseta iespiedējs ir kā gleznotājs, kurš uzglezno pasūtījumu, pārzinot savas iekārtas tehniskās iespējas.
Ar darba pieredzi vien nepietiek
Tajā vasarā noskaidroju, ka par ofseta iespiedēju var kļūt Rīgas Valsts tehnikumā, un pieteicos. Pabeidzu mācības un jau izlaiduma dienā saņēmu darba piedāvājumu poligrāfijas uzņēmumā SIA "PNB Print", kas ir arī mana pašreizējā darba vieta.
Sāku kā palīgstrādnieks tipogrāfijā, vēlāk strādāju ražošanā, bet pēc kāda laika jau kļuvu par ražošanas administratīvo palīgu. Vajadzēja ne tikai nodrošināt pasūtījumu izpildi, bet arī pašam plānot un koordinēt klientu pasūtījumus.
Tā kā darba diena poligrāfijā paiet intensīvi, ir jāpārzina daudz dažādas nianses, lai darbu paveiktu efektīvi. Vienā brīdī jutu, ka darba procesā pietrūkst zināšanu, bet nebija laika traucēt pieredzējušos kolēģus ar saviem jautājumiem. Sajutu nepieciešamību pēc tālākas izglītošanās.
Skolā pašiem sava “studentu tipogrāfija”
Uzturēju kontaktus ar savu bijušo skolu un uzzināju, ka ir iespēja tikai pusotra gada laikā apgūt poligrāfijas ražošanas tehniķa profesiju, kuras apgūšana ļoti atvieglotu manu darba ikdienu, jo pasūtījumiem bija jāveic dažādi aprēķini, jāpārzina iekārtu un materiālu tehniskie parametri un jaunākās tehnoloģijas, kas ir šīs profesijas ikdiena.
Izšķirties par jaunām mācībām palīdzēja arī tas, ka šoreiz mācību laikā varēja apgūt tikai profesionālos mācību priekšmetus un izglītošanos pabeigt pusotra gada laikā. Varēju atjaunot zināšanas arī t.sk. eksaktajos priekšmetos - matemātikā un ķīmijā, bez kā šajā nozarē neiztikt. Apguvām arī saskarsmes psiholoģijas pamatus.
Kopš pēdējo reizi absolvēju Rīgas Valsts tehnikumu, tas bija ļoti mainījies - skolā bija ierīkota moderna mācību darbnīca jeb "studentu tipogrāfija", kurā varēja praktiski apgūt visas darbā nepieciešamās iemaņas.
Ar kolēģu atbalstu izdevās mācības savienot ar darbu, izpildīt visus mājasdarbus, nokārtot kvalifikācijas eksāmenu un, protams, iziet praksi, kas kopumā sastāda vairāk nekā 3 mēnešus no visa mācību ilguma.
Mācītos arī trešo reizi
Mācības bija tā vērtas - ļoti interesantas un palīdzēja rast atbildes uz visiem man neskaidrajiem jautājumiem, kas bija radušies darba procesā. Tas man ļoti palidzēja, strādājot par projektu vadītāju, bet tagad tas palīdz apstrādes ceha meistara amatā, kurš bija mans mèrķis jau kādu laiku. Darba grafiks ir slīdošs un es varu apvienot darbu ar savām pārējām aktivitātēm.
Kopumā darbs šajā nozarē ir cieši saistīts ar ārvalstīm. Poligrāfija ir eksporta nozare, jo Latvijā ir mazs tirgus, un lielākā daļa mūsu klientu ir Skandināvijā vai aiz austrumu robežas, tāpēc ikdienā daudz izmantoju angļu valodu. Nesūdzos arī par materiālo nodrošinājumu, šajā nozarē var labi nopelnīt, ja ir motivācija un vēlme strādāt un daudz padarīt.
Ja vien būtu tāda iespēja, mācītos arī trešo reizi, jo poligrāfijas nozarē ir daudz iespēju apgūt ko jaunu un nepārtraukti attīstīties. Turklāt, mana pieredze liecina, ka izglītībai un mācībām ir tikpat liela nozīme kā darba pieredzei."
Informācija atjaunota 27.07.2017.
Uzziņai:
Mācības programmā Jauniešu garantija var uzsākt jau šī gada 1.septembrī, ja esi vecumā no 17 līdz 29 gadiem ar vismaz pamata, vidējo vai vidējo profesionālo izglītību. Sīkāki uzņemšanas noteikumi šeit. Mācību laikā var saņemt stipendiju 70 līdz 115 EUR mēnesī, ja visos priekšmetos ir sekmīgs vērtējums un nav neattaisnotu kavējumu. Par citām priekšrocībām uzzini šeit.
Poligrāfijas ražošanas tehniķa un ofseta iespiedēja profesijā šovasar uzņemšana nenotiek, taču var pieteikties apgūt citas darba tirgū pieprasītas profesijas. Pilns profesiju saraksts šeit.