Ikgadējā Karjeras nedēļa, kas šogad norisinājās no 7. līdz 11. oktobrim, aizvadīta ar pozitīvām emocijām, iedvesmojošām atziņām un vērtīgām pārdomām. Vairāk nekā 90 000 dalībnieku izglītības iestāžu un pašvaldību rīkotajos pasākumos rosināja atklāt izaicinājumus, ar kuriem ikviens var saskarties karjeras ceļa veidošanā ikviens un rast iespējas, kā tos pārvarēt. Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) organizētā Karjeras nedēļa Latvijas pašvaldībās norisinājās jau divpadsmito reizi.
Karjeras nedēļas tematika šogad bija “Izglītība un karjera ikvienam”. Pasākumos visā Latvijā bērni, jaunieši un pedagogi iesaistījās daudzveidīgos un izpratni veicinošos pasākumos, lai atklātu izglītības un karjeras iespējas neatkarīgi no dzimuma, vecuma vai veselības stāvokļa. Mācībstundās jauniešus aicināja diskutēt par stereotipiem profesijās, vienlīdzīgām tiesībām darba tirgū un izaicinājumiem, ar kuriem saskārušies līdz šim.
Skolēni arī izmēģināja aktivitātes, kas veicina empātiju, piemēram, lasīt braila rakstā, apgūt zīmju valodu, izmantot pakalpojumus cilvēkiem, kas paredzēti cilvēkiem ar redzes, kustību un dzirdes traucējumiem un izspēlēt lomu spēles. Skolās uzņēma dažādu profesiju pārstāvjus, tai skaitā ar speciālām vajadzībām, kuri pastāstīja, kāds atbalsts palīdz šķēršļu pārvarēšanai no darba devēja un līdzcilvēkiem, kā arī organizēja ekskursijas uz uzņēmumiem, pievēršot uzmanību darbinieku labbūtībai un vides pieejamībai.
Rīgas Purvciema vidusskolā skolēniem bija iespēja tikties ar paraiejādes sportistu – divkārtējo paraolimpisko čempionu Rihardu Snikus un galda tenisa parasportistu Valteru Voiči. Sportistu stāsti iedvesmoja, motivēja un iedrošināja skolēnus sasniegt savas karjeras virsotnes. Aizkraukles novada vidusskolas 10. klašu skolēni tikās ar skolas absolventu, kurš, neraugoties uz invaliditāti, ir kļuvis par doktorantu bioloģijas jomā. Tikšanās laikā skolēni pārliecinājās, ka ikviens var atrast profesionālo jomu, kurā kļūt par augsta līmeņa speciālistu, neraugoties uz veselības problēmām. Dažādības un iekļaušanas jautājumi tika aktualizēti arī Rīgas Arkādijas vidusskolā, kurā zināšanas apgūst skolēni pēc valodas traucējumu programmas vai mājmācībā, pasākumos aicinot skolēnus cieņpilni izturēties vienam pret otru, attīstot empātiju un komunikatīvās spējas, kas ir vērtīgas personīgās prasmes.
Pašvaldībās notika arī centralizētie pasākumi klātienē un tiešsaistē, kuros varēja iesaistīties ikviens interesents. Diskusijās, domu apmaiņās un praktiskajās darbnīcās pasākumu dalībnieki aktualizēja iekļaujošas kultūras nozīmi darba vidē un ikdienā. Tā, piemēram, Valmieras attīstības aģentūras rīkotajā pasākumā “(iz)STĀSTI” sarunas dalībnieki dalījās pārdomās un personīgajā pieredzē par to, kā gan jaunieši, gan pieaugušie, tai skaitā cilvēki ar īpašām vajadzībām, var veiksmīgi iekļauties darba tirgū. Kuldīgas Bērnu un jauniešu centra pasākuma “Labākais darbs - būt cilvēkam!" dalībnieki – 8.-12. klašu skolēni – kopīgā sarunā ar cilvēkiem, kam ir īpašas vajadzības, atklāja dažādus sabiedrībā pastāvošos aizspriedumus, kliedēja neziņu par ikdienas izaicinājumiem un pasākuma noslēgumā dalījās ar gūtajiem iespaidiem.
Karjeras nedēļas dalībnieki – bērni, jaunieši, pedagogi un pieaugušie – atzīmē, ka šī gada izvēlētā tematikai ir liela nozīme, kam nepieciešams sabiedrības, tai skaitā darba devēju, atbalsts. Īpašu uzmanību vēršot arī mūžizglītības jautājumiem, Karjeras nedēļā notika tiešsaistes diskusija vecākiem "Mūžizglītība – vai nepieciešama un pieejama ikvienam?”. Diskusijā varēja uzzināt par mūžizglītības lomu un nozīmi, noklausīties nodarbināto un darba devēju pieredzes stāstus par ieguvumiem dalībai pieaugušo izglītībā, kā arī uzzināt par VIAA piedāvātajām mācību iespējām pieaugušajiem.
VIAA izstrādātie materiāli un tiešsaistes diskusijas ieraksts ar surdotulkojumu ir pieejams VIAA mājaslapas sadaļā “Karjeras nedēļa 2024” .
Fotogalerija no Karjeras nedēļas pasākumiem visā Latvijā pieejama VIAA Flickr kontā.
Par Karjeras nedēļu
Karjeras nedēļa ir pasākumu cikls, ko VIAA organizē sadarbībā ar Latvijas pilsētu un novadu pašvaldību izglītības pārvaldēm un izglītības iestādēm. Tajā jauniešiem ir iespēja iepazīt arvien jaunas un aktuālas ar karjeras izglītību saistītas tēmas, piemēram, darba tirgus tendences, nākotnē pieprasītākās profesijas, skolā iegūto zināšanu un prasmju pielietojums izvēlētajā nozarē. Kopumā divpadsmit gadu laikā Karjeras nedēļā notikuši vairāk nekā 18 000 pasākumu, kuros piedalījušies vairāk nekā 980 000 dalībnieku.