Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu (EEZ/NO) programmas “Pētniecība un izglītība” stipendiju mobilitātes projekts, ko īstenoja Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) sadarbībā ar Islandes universitāti, ir sniedzis iespēju pievērsties sabiedrībā aktuālajai tēmai - uztura zinātnei, pētot abu valstu ēšanas paradumus, uztura pratības jautājumus, kā arī veicināt zinātnisko sadarbību šajā jomā.
Projekts "Personāla mobilitāte starp Rīgas Stradiņa universitāti un Islandes universitāti zinātniskai sadarbībai uztura zinātnes jomā" tika uzsākts ar mērķi pilnveidot abās projekta valstīs uztura studiju kursu saturu un ar to saistītas mācīšanas metodes, kā arī, lai kvalitatīvāk integrētu pētniecību studiju procesā un pārnestu ar uztura nozari saistītas zināšanas darba tirgū.
Uzturzinātnes galveno jautājumu loks Latvijā un Islandē ir līdzīgs. Tēmas nozīmi apliecina jaunāko nozaru pētījumu rezultāti par ievērojamu ķermeņa masas pieaugumu, ko izraisījušas nelabvēlīgas izmaiņas fiziskās aktivitātes slodzēs un uztura jomā. Arī pandēmija ir būtiski ietekmējusi cilvēku dzīvesveidu, veicinot fiziskās aktivitātes samazinājumu un dažādu, iepriekš neidentificētu slimību ietekmi uz cilvēku veselību.
Projekta aktivitātes un veiktais darbs
Projekta laikā kopumā tika organizētas 5 izejošās mobilitātes uz Islandi un 2 ienākošās uz Latviju. Mobilitātes ietvaros dalībnieki – RSU un Islandes universitātes pārstāvji un studenti apmainījās ar zināšanām un pieredzi uztura studiju programmu attīstībā, pētīja ēšanas paradumus, uzturpratības jautājumu ieviešanu partnervalstīs, kā arī strādāja pie uztura ieteikumu stratēģijas veidošanas un ieviešana dzīvē. Vienlaikus, tika apspriesti turpmākās akadēmiskās un zinātniskās sadarbības virzieni starp projekta partneriem.
Ar uzturu saistītu iniciatīvu izpēte, piemēram, Islandes pievienošanās vienam no Pasaules veselības organizācijas ieteiktajiem uztura modeļiem - Ziemeļvalstu diētai - sniedza vērtīgu pieredzi. Šobrīd Latvijas iedzīvotājiem ieteicamais enerģijas un uzturvielu patēriņš ir balstīts uz Islandes un citu Ziemeļvalstu izstrādātajiem Ziemeļvalstu uztura ieteikumiem, tāpēc ļoti svarīga ir šo vadlīniju saskaņošana un sinhronizācija starp projektu valstīm, kā arī pieredzes iegūšana par uzturvērtības marķējuma izmantošanas efektivitāti, lai patērētājiem būtu vieglāk ievērot valsts uztura vadlīnijas.
Projekta rezultāti un ietekme
Projekta laikā tika sasniegti vairāki nozīmīgi rezultāti, kas ietekmē gan studiju procesu, gan zinātnisko sadarbību.
Īstenoto aktivitāšu laikā tika apspriestas dažādas pieejas studiju kvalitātes paaugstināšanai gan Latvijā, gan Islandē. Piemēram, tika ierosināts uztura studiju kursu integrēt pirmajā studiju gadā, kas varētu veicināt labākus studentu mācību rezultātus un apmierinātību ar studiju kvalitāti. Kā arī, tika apspriesta ideja apvienot uztura zinātni ar pārtikas zinātni, padziļinot zināšanas par rūpniecības nozari. Savstarpēja pieredzes apmaiņa par uzturu un pārtiku saistīto studiju programmu un kursu struktūru un saturu vizīšu laikā ir devusi jaunas idejas uzlabojumiem un apliecinājusi nepieciešamību novērst jau konstatētos trūkumus.
Projekts ir sniedzis arī ievērojamu ieguldījumu zinātniskās sadarbība veicināšanai starp abām projekta partnervalstīm. Mobilitāšu laikā tika pārrunāti abu valstu uztura paradumi ieteicamo pārtikas produktu kontekstā un atklāti daudzi vienojoši aspekti, kas kalpos par pamatu kopīgu pētījumu īstenošanai uztura jomā, tajā skaitā uzturpratība kā viena no svarīgākajām. Tā, piemēram, abas valstis bija iesaistītas jaunu Ziemeļvalstu uztura ieteikumu izstrādē un izmantos NNR kā pamatu vietējo uztura vadlīniju ieviešanai.
Turpmākai sadarbībai un studiju internacionalizācijai ļoti svarīgi ir nodibinātie kontakti ar Islandes Universitātes akadēmisko personālu uztura jomā. Tika iegūta vērtīga pieredze par to, kā tiek organizētas studijas Islandē. Noteiktie kopīgie pētniecības virzieni un zinātniskās intereses ļauj attīstīt sadarbību zinātnisko projektu īstenošanā. Tas veicinās arī studentu iesaistīšanos starptautiskos pētījumos.
Projekta rezultātā, stiprinot jau uzsākto kopējo darbu starp partnervalstīm, Rīgas Stradiņa universitāte 2024. gadā uzsāka īstenot Erasmus+ jaukto intensīvo programmu starp RSU un Islandes Universitāti. Šī ir pirmā Erasmus+ mobilitātes programma Uzturzinātnes maģistra studiju programmas studentiem. Sadarbība uztura jautājumos turpinās arī kopīgi organizētajos zinātniskajos pasākumos. Tā, piemēram, viens no Islandes sadarbības partneriem, Ólafur Ögmundarson, 2024. gada decembrī piedalījās RSU organizētajā 4. starptautiskā konferencē “Uzturs un veselība”, uzstājoties ar lekciju par ilgtspējīgām veselīgām diētām un pārtikas sistēmām.
EEZ/NO programmas projekts "Personāla mobilitāte starp Rīgas Stradiņa universitāti un Islandes universitāti zinātniskai sadarbībai uztura zinātnes jomā" ir sniedzis lielisku iespēju veidot un stiprināt Latvijas un Islandes sadarbību uzturzinātnes jomā, pilnveidot uztura zinātnes izglītību un veicināt zinātniskās pētniecības iespējas, sniedzot ieguldījumu gan akadēmiskajā, gan praktiskajā jomā.
Projekta kopējās izmaksas: 12 720.00 eiro, no kurām 10 812.00 eiro ir bijis Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums un 1 908.00 eiro Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums. 2024. gada aprīlī noslēdzās EEZ/NO programmas “Pētniecība un izglītība” stipendiju aktivitātes projektu īstenošana, kas Latvijā tika īstenota no 2021. līdz 2024. gadam.