Eiropas Komisijas izsludinātajā 2019. gada projektu pieteikumu konkursā Eiropas Savienības (ES) Erasmus+ programmā izglītības un mācību jomā Latvijas skolām ir pieejami 5 miljoni eiro. Jaunajā programmas konkursā piedāvātas jauna veida iespējas sadarbībai gan vietējā, gan starptautiskā līmenī, kā arī vienkāršota pieteikšanās procedūra.
2019. gada konkurss paver plašākas iespējas skolām mobilitātes projektu plānošanas posmā sadarboties jau nacionālā līmenī un veidot konsorcijus, skolai ar pieredzi projektu darbā uzņemoties koordinatora lomu. Konsorcija sastāvā jābūt vismaz 3 institūcijām, ieskaitot koordinatoru. Spēkā paliek arī iepriekšējie noteikumi, ka veidot izglītības iestāžu konsorcijus īpaši ir aicinātas Izglītības pārvaldes un vietējās pašvaldības.
Būtiski, ka 2019. gada projektu pieteikumos var plānot un mobilitātēs nosūtīt ne tikai konsorcijā iesaistīto izglītības iestāžu personālu, bet arī vietējā un reģionālā mēroga skolu pārvaldības iestāžu speciālistus, kas iesaistīti skolu vadības, stratēģiskās plānošanas un mācību satura pilnveidošanā un attīstībā.
Pieteikšanās procesu vienkāršāku padarīs jaunās tiešsaistes (on-line) veidlapas, kurām, atšķirībā no iepriekšējām elektroniskajām veidlapām, nebūs nepieciešama atsevišķa saglabāšana un kuru aizpildīšanā viegli varēs iesaistīties vairāki personāla pārstāvji.
Nākamā gada konkursā var pieteikties arī skolu apmaiņas partnerību īstenošanai, kuru galvenais mērķis ir stiprināt Eiropas dimensiju iesaistītajās skolās, nostiprināt to pārrobežu sadarbības spēju un prasmi risināt jaunas problēmas. Organizējot mobilitātes pasākumus skolēniem, šīs partnerības popularizē arī tādas kopējās vērtības kā brīvība, iekļaušana, iecietība un nediskriminācija.
2019. gada konkursa skolu apmaiņas partnerību jaunums ir eTwinning skolu apmaiņas partnerības - skolas ir aicinātas apvienot mobilitāti un fizisko apmaiņu ar virtuālo sadarbību, turpinot jau pabeigtus vai paplašinot vēl īstenošanas procesā esošus eTwinning projektus. Papildu nosacījums šādu eTwinning skolu apmaiņas projektu īstenošanai – jāiekļauj skolas, kurām piešķirts “eTwinning skola” sertifikāts, radot iespējas popularizēt eTwinning labo praksi un nodrošinot mentoringu citām skolām, kurām ir mazāka pieredze eTwinning izmantošanā.
Saraksts ar skolām, kuras tiesīgas piedalīties skolu apmaiņas partnerībās, ir atrodams šeit.
Tāpat kā iepriekšējā gadā, arī 2019. gada konkursā pieteikumi skolu apmaiņas partnerības jāiesniedz partnerības koordinatoram savas valsts nacionālajā aģentūrā (Latvijā – Valsts izgītības attīstības aģentūrā (VIAA)), izmantojot tiešsaistes veidlapas.
Skolu sektorā Erasmus+ finansējuma un apstiprināto projektu skaita pieaugums ir ievērojams. Kopš 2014. gada mobilitāšu projektu skaits ir divkāršojies - 29 apstiprināti projekti ar 189 dalībniekiem 2014. gadā, 58 apstiprināti projekti ar 344 dalībniekiem 2018. gadā. Skolu partnerību skaita pieaugums ir vēl ievērojamāks - 47 partnerības 2014. gadā un 133 partnerības 2018. gadā.
Decembrī un janvārī VIAA organizēs atbalsta pasākumus Rīgā un reģionos pretendentiem par projektu pieteikumu sagatavošanu, iesniegšanu un vērtēšanas kārtību 2019. gada projektu pieteikumu konkursā.
VIAA ES Izglītības programmu departamenta speciālisti labprāt izskatīs iespēju piedalīties reģionos un novados organizētos skolu un pirmsskolas izglītības iestāžu vadītāju un/vai metodistu un projektu koordinatoru pasākumos un sniegt nepastarpinātu informāciju par Erasmus+ projektu sagatavošanu un iesniegšanu.
Informācija par projektu pieteikumu iesniegšanas termiņiem šeit.
Brošūru ar detalizētu informāciju par Erasmus+ skolu izglītības programmu angļu valodā var lejupielādēt šeit.