Erasmus+
Cilvēku grupa sarunājas seminārā

No 2024. gada 10. līdz 12. septembrim Lionā, Francijā, notika starptautiskais profesionālās izglītības izcilības centru (Centres of Vocational Excellence - CoVE) forums, kurā piedalījās arī Latvijas profesionālās izglītības (VET) ekspertu komanda. Šis forums, kas ik gadu pulcē profesionālās izglītības izcilības centru pārstāvjus no visas Eiropas un pasaules, bija lieliska iespēja Latvijas izglītības iestādēm gan dalīties savā pieredzē, gan stiprināt sadarbību un iegūt jaunas zināšanas par profesionālās izglītības attīstības tendencēm gan Eiropā, gan pasaulē.

CoVE forumā 2024 dalībnieki piedalījās dažādās praktiskās darbnīcās, kas vērstas uz profesionālās izglītības izcilības centru darbības uzlabošanu un inovācijām. Šajās darbnīcās tika apspriesti tādi būtiski temati kā digitālās un zaļās prasmes, ilgtspējīga attīstība un sadarbība starp izglītības iestādēm un industriju.

Rūta Gintaute-Marihina, Rīgas Tehniskās koledžas direktore, uzsvēra foruma nozīmi: "Iegūta vērtīga informācija par Eiropas Komisijas prioritātēm profesionālās izglītības jomā, profesionālās izcilības centru projektiem un to nozīmi prasmju pilnveidē un nepieciešamā darbaspēka sagatavošanā STEM jomās. Tika gūts  ieskats pasaules jauno profesionāļu meistarības konkursa WorldSkills norisē Lionā un nostiprinātas zināšanas par esošajiem CoVEs, kuros piedalās Latvijas profesionālās un augstākās izglītības iestādes."

Šīs zināšanas ir būtiskas, lai Latvijas izglītības sistēma spētu veiksmīgi integrēties Eiropas izcilības tīklā un piedāvātu studentiem iespēju attīstīt savas prasmes atbilstoši starptautiskajiem standartiem.

CoVE forumā šogad īpaša uzmanība tika pievērsta profesionālās izglītības sistēmas pielāgošanai globālajiem izaicinājumiem, īpaši darbaspēka iztrūkumam vidējā līmeņa profesijās. Liepājas Valsts tehnikuma direktors Agris Ruperts izcēla šo jautājumu nozīmīgumu: "Patlaban visā pasaulē izjūt tieši vidējā līmeņa darbaspēka iztrūkumu. Tie ir darbinieki, kuri ir ieguvuši profesionālo izglītību. Līdz ar to jautājums par profesionālo izglītību, tās kvalitāti un iegūto kompetenču ilgtspēju kļūst arvien aktuālāks. Foruma vadmotīvs – “Moving VET to the top of the global agenda” ("Izvirzīt profesionālo izglītību un apmācību globālajā dienaskārtībā"). Šajā procesā arvien lielāku lomu un nozīmi gūst profesionālās izglītības izcilības centri (CoVEs), kuri ar Erasmus+ atbalstu tiek veidoti un darbojas kopš 2020. gada. nenoliedzami šādu centru izveides un darbības viens no veiksmes nodrošinošiem faktoriem jāmin iesaistīšanās dažāda veida mobilitātes projektos." Ruperts uzsvēra, ka mobilitātes projekti un starptautiskā sadarbība ir viens no galvenajiem faktoriem, kas nodrošina šo izcilības centru veiksmīgu darbību. Iespēja apmainīties pieredzē ar citu valstu kolēģiem, kā arī piedalīties dažādās Erasmus+ programmās, ļauj Latvijas profesionālās izglītības iestādēm sagatavot speciālistus, kuri var konkurēt starptautiskā darba tirgū.

VET LV Team ekspertu dalība CoVE forumā Lionā ne tikai ļāva iegūt nozīmīgu pieredzi un jaunas zināšanas, bet arī veicināja sadarbības stiprināšanu ar citām izglītības iestādēm un izcilības centriem. Tas ir solis uz priekšu, lai nodrošinātu, ka Latvijas profesionālās izglītības sistēma attīstās saskaņā ar globālajām tendencēm un spēj piedāvāt augstas kvalitātes izglītību, kas atbilst gan vietējā, gan starptautiskā darba tirgus prasībām.

CoVE foruma galvenais mērķis ir stiprināt profesionālās izglītības sistēmas, lai tās labāk sagatavotu darbaspēku nākotnes darba tirgus vajadzībām, īpaši uzsverot nozīmīgās lomas, kuras spēlē digitālās prasmes, ilgtspējība un mobilitātes projekti.

Latvijas ekspertu dalība pasākumā nodrošināta Valsts izglītības attīstības aģentūras VET LV Team aktivitātes 2024. gada darba programmas ietvaros.