Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) 8. maijā konkursa SkillsLatvia 2025 ietvaros organizē sarunu forumu "Nākotnes prasmes – šodienas izaicinājumi".
Forumu atklās izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde, IZM Profesionālās un pieaugušo izglītības departamenta direktora p.i. Ieva Suškeviča, kā arī VIAA direktora p.i. Inta Ozola. Ar savu redzējumu par prasmju nozīmi Latvijas cilvēkkapitāla un produktivitātes attīstībā ar pasākuma apmeklētājiem dalīsies Latvijas Universitātes rektors Gundars Bērziņš.
Izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde: “Straujās pārmaiņas ekonomikā, tehnoloģiju attīstība un mainīgais darba tirgus pieprasa jaunu, elastīgāku pieeju prasmju attīstībai. Ir būtiski veidot tādu profesionālās izglītības un pieaugušo izglītības piedāvājumu, kas atbilst darba tirgus reālajām vajadzībām un ļauj cilvēkiem saglabāt konkurētspēju visa mūža garumā. Mums ir jāturpina stiprināt profesionālās pilnveides iespējas un nodrošināt mācības, kas sekmē darbinieku spēju pielāgoties darba tirgum. Tikai investējot prasmēs un mācīšanās kultūrā, mēs spēsim uzlabot produktivitāti un stiprināt Latvijas ekonomisko izaugsmi."
Pasākuma mērķis ir veicināt dialogu starp izglītības nozares pārstāvjiem, darba devējiem un politikas veidotājiem par to, kā veidot un attīstīt prasmes, kas atbilst mūsdienu sabiedrības un darba tirgus mainīgajām vajadzībām.
“Profesionālās izglītības attīstība nav iedomājama bez ciešas starptautiskās sadarbības, jo tā veicina inovāciju pārņemšanu un palīdz nodrošināt mācību piedāvājumu atbilstoši globālajām tendencēm un darba tirgus prasībām. Vienlaikus, prasmju pilnveide ir būtiska visa mūža garumā, jo tā ikvienam ļauj saglabāt profesionālo konkurētspēju dažādos dzīves posmos,” uzsver VIAA direktora p.i. Inta Ozola.
Foruma pirmajā daļā eksperti no izglītības un uzņēmējdarbības jomas, piedaloties IZM un Šveices vēstniecības pārstāvjiem, diskutēs par profesionālās izglītības pielāgošanu darba tirgus vajadzībām un sadarbības stiprināšanu ar nozaru pārstāvjiem. Diskusijas pamatā - Šveices un Latvijas sadarbības programma, kuras mērķis ir attīstīt un ieviest jaunu profesionālās izglītības pieeju lauksaimniecības, mašīnbūves un viesmīlības nozarēs, veicinot tiešu nozaru līdzdalību/iesaisti nākotnes darbaspēka sagatavošanā.
Ar savu skatījumu uz nacionālo jauno profesionāļu meistarības konkursa SkillsLatvia un starptautisko EuroSkills un WorldSkills prasmju konkursu ieguldījumu nozaru un izglītības satura attīstībā, kā arī profesionālajā karjerā, dalīsies jaunie profesionāļi un starptautiskie Skills konkursu eksperti. Latvija kopš 2011. gada ir starptautiskās organizācijas WorldSkills International dalībvalsts, kas visā pasaulē veicina izpratni par prasmju un augstu kompetenču standartu būtisko nozīmi ekonomikas attīstībā un katra indivīda profesionālajā attīstībā.
Pasākuma turpinājumā IZM un VIAA pārstāvji informēs par aktualitātēm pieaugušo izglītības jomā, kā arī par prasmju pārvaldības platformas www.stars.gov.lv sniegtajām iespējām Latvijas iedzīvotājiem. Savukārt izglītības iestāžu pārstāvji pievērsīsies tādiem jautājumiem kā nepieciešamība pēc prasmju attīstības un pilnveidošanas visa mūža garumā, kā arī izglītības piedāvājuma pielāgošana mainīgajam darba tirgum.
Foruma noslēgumā dalībniekiem būt iespēja piedalīties praktiskā demonstrācijā, kuras laikā tiks prezentēti interaktīvie mācību materiāli profesionālajā izglītībā, kas izstrādāti, lai atbalstītu pedagogu un izglītojamo darbu ar mūsdienīgiem izglītības rīkiem.
Forums norisināsies 8. maijā no plkst. 11.00 līdz 15.00 Ķīpsalas izstāžu centrā. Lai apmeklētu pasākumu, aicinām līdz 2. maija dienas beigām aizpildīt pieteikuma anketu. Pieteikuma anketa un sarunu foruma detalizēta dienas kārtība ir pieejama VIAA mājaslapā.
Pasākumu organizē Eiropas Sociālā fonda Plus projekts “Atbalsts prasmju izcilībai profesionālajā izglītībā” sadarbībā ar Eiropas Savienības Atveseļošanas fonda projektu “Individuālo mācību kontu pieejas attīstība”, Šveices un Latvijas sadarbības programmu, kā arī Eiropas Sociālā fonda Plus projektu "Profesionālo kvalifikāciju sistēmas attīstība izglītības kvalitātes nodrošināšanai".