Trīs gadu laikā starptautiskais Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu (EEZ/NO) programmas “Pētniecība un izglītība” stipendiju aktivitātes projekts, ko Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Inženierekonomikas un vadības fakultāte īstenoja sadarbībā ar Norvēģijas Dienvidaustrumu universitāti, deva iespēju 65 RTU pētniekiem, pieredzējušiem akadēmiskās vides pārstāvjiem un studentiem iepazīt inovāciju vidi Skandināvijā, gūt un apmainīties pieredzēm, mijiedarboties, veicinot inovatīvu biznesa ideju un pakalpojumu uzņēmumu veidošanu Latvijā.
Projekta «Inovāciju veicināšana, daloties un apgūstot labāko starptautisko praksi» mērķis bija pieredzes apmaiņā starp Norvēģiju un Latviju gūt jaunas zināšanas inovatīvu ideju veicināšanā, stiprināt pētniecības kapacitāti, kā arī vecināt akadēmiskās vides un uzņēmējdarbības attiecības, izzināt darba klimatu un vidi tehnoloģiju virzītiem un starptautiski orientētiem jaunuzņēmumiem un jau dibinātiem uzņēmumiem.
Veido starptautiskus sakarus inovāciju veicināšanai un izglītībai
Sākotnēji bija plānots, ka starptautiskajā mobilitātē piedalīsies 39 pētnieki, tomēr projekta īstenošanas laikā tika rasta iespēja palielināt atbalstu RTU, kā rezultātā starptautisku pieredzi Skandināvijā, kur vērojama viena no straujāk augošajām progresīvo tehnoloģiju, inovāciju un jaunuzņēmumu ekosistēmām pasaulē, guva vēl 26 pētnieki, tostarp 20 jaunie profesionāļi no Ukrainas.
Tā, vienā no vizītēm Dienvidaustrumu Norvēģijas universitātes profesori Ēriks Lankuts un Eivinds Ārne apciemoja RTU Inženierekonomikas un vadības fakultāti, kur novadīja divas publiskas vieslekcijas. Ēriks Lankuts sniedza lekciju par tēmu “Starpkultūru menedžments,” uzsverot tādas tēmas kā kultūras inteliģence, līderība un virtuālās komandas, savukārt Eivinds Ārne diskutēja par sakārtotu procesu filozofiju, industriju 4.0 un digitalizāciju.
Vizītes ietvaros profesori apmeklēja arī vairākas nozīmīgas Latvijas institūcijas un uzņēmumus, tostarp Latvijas Republikas Saeimu, Norvēģijas vēstniecību un LMT, kur iepazinās ar jaunākajiem sasniegumiem 5G tehnoloģiju un bezpilota transportlīdzekļu jomā, kā arī apsprieda sadarbības iespējas studentu mobilitātē un citas ar augstāko izglītību saistītas tēmas. Savukārt uzņēmumā Livonia Print viesi iepazinās ar inovāciju piemēriem un prakses iespējām norvēģu studentiem. Tikšanās stiprināja akadēmiskās, uzņēmējdarbības un inovāciju saikni starp Latviju un Norvēģiju, veicinot savstarpēju mācīšanos un sadarbību.
Projektam turpinoties, RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes pārstāvji, tostarp MBA programmas “Inovācijas un uzņēmējdarbība” dalībnieki, devās studiju braucienā uz Norvēģiju, lai gūtu ieskatu par labāko starptautisko praksi inovāciju un uzņēmējdarbības veicināšanā.
Vizītes ietvaros pētnieki piedalījās akadēmiskajās studijās un pētīja nozares un akadēmiskās vides attiecības. RTU pārstāvji apmeklēja uzņēmumus, kas darbojas tehnoloģiju, aizsardzības un enerģētikas nozarēs, piemēram, Kongsberg Defense and Aerospace un TechnipFMC. Tika apmeklēts arī Oslo Zinātnes parks, kur vizītes dalībnieki iepazinās ar jaunuzņēmumu un ideju inkubatoru darbību, un DOGA, uzņēmumu, kas veicina ilgtspējīgu inovāciju attīstību, pielietojot dizainu un arhitektūru. Braucienā tika apspriesti arī jauni sadarbības modeļi starp RTU un Norvēģijas partneriem, kā arī apspriesta pieredze starptautiski orientētu uzņēmumu vadībā un inovāciju ieviešanā.
Pieredzes, kas bagātina zināšanas
Pētnieki īpaši pozitīvi novērtēja iespēju piedalīties akadēmiskajos pētījumos, pētot nozares un akadēmiskās vides attiecības un apgūstot starptautisku pieredzi. Projekta laikā izstrādātas septiņas zinātniskās publikācijas, veiktas vairākas situācijas analīzes, kas tiks izmantotas, lai pilnveidotu studiju procesu RTU. Pieci RTU Inženierekonomikas un vadības fakultātes bakalaura un maģistra līmeņa studenti semestri mācījās Norvēģijas Dienvidaustrumu universitātē un izgāja praksi Norvēģijas uzņēmumos, gūstot praktisku pieredzi, dibinot biznesa kontaktus nākotnei un ar savu kompetenci atbalstot uzņēmumu attīstību.
Projekts noslēdzās 2024. pavasarī ar pētnieku, studentu un mācībspēku vizīti Norvēģijā. Šogad braucienā piedalījās arī deviņi ukraiņu studenti, kuri bija īpaši priecīgi apmeklēt Konsbergu, kas pasaulē pazīstama kā augsto tehnoloģiju pilsēta.
Projekta kopējās izmaksas: 117 500.00 eiro, no kurām 99 875.00 eiro ir bijis Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta līdzfinansējums un 17 625.00 eiro Latvijas valsts budžeta līdzfinansējums. 2024. gada aprīlī noslēdzās EEZ/NO programmas “Pētniecība un izglītība” stipendiju aktivitātes projektu īstenošana, kas Latvijā tika īstenota no 2021. līdz 2024. gadam.