Par godalgām kokapstrādes tehnoloģiju disciplīnā cīnās sešas valstis: Ungārija, Beļģija, Francija, Slovēnija, Portugāle un Nīderlande. Visas valstis nodrošinājušas arī ekspertu komandu, kuru šogad papildina Haralds no Latvijas un kolēģis no Spānijas.
Kā jau ierasts, šajā disciplīnā būtisks ir darbs komandā, jo par rezultātu kopīgiem spēkiem cīnās trīs speciālisti kopā - mēbeļgaldnieki, galdnieki un kokapstrādes mašīnu tehniķi. Trīs dienu darba rezultātā viņiem jārealizē konkursa uzdevums.
“Konkursantu komandām jāizgatavo mēbelei līdzīgs izstrādājums, kurā apvienotas visu trīs profesiju individuālo uzdevumu daļas. To varētu nosaukt par flīģeļa formas sekretāru ar iestrādātu Mocarta portretu,” stāsta eksperts.
Katrai specialitātei jāveic sava uzdevuma daļa jeb modulis. Turklāt svarīgi, ka katrai dienai ir obligātie moduļi, kuriem jābūt izpildītiem laikā. Ja to nav, neiegūst punktus, pat, ja vēlāk šo darbu paveic. Vakar, pirmajā konkursa dienā, mēbeļgaldniekam bija jāsamontē karkass. Komandas biedram - galdniekam - bija jāizveido sarežģītas konstrukcijas rāmis. Savukārt kokapstrādes mašīnu tehniķim bija jāsagatavo materiāls, ar ko strādāt abiem komandas biedriem.
Šodien, kā stāsta Haralds, mēbeļgaldniekam ir jāizstrādā atvilktne, tās savienojumus jāizgatavo tikai ar rokas instrumentiem. “Tie ir stingrākie galdnieku savienojumi, kurus dēvē par bezdelīgastu savienojumiem,” atklāj eksperts. Tikmēr galdniekam šodien jāsalīmē pirmajā dienā izveidotais rāmis un nesalīmētā veidā jānodod vērtēšanai kreisās puses galda kāja. Tehniķim otrā konkursa diena ir CNC darbmašīnas programmēšana.
Pēdējā konkursa dienā mēbeļgaldniekam ir jādemonstrē gatava galda augšējā veramā daļa, kurā ir intarsija - no nažfinieriem veidots attēls. Visiem kopā ir jāsamontē mēbele - visas veramās un līmējamās daļas. Tehniķim ir programmējamās darbmašīnas uzdevums materiālā, proti, jāizpilda iepriekš uzrakstītā programma praktiski.
“Katra šāda konkursa pieredze ir vērtīga gan mūsu nacionālo konkursu kontekstā, gan turpmākai starptautiskai pieredzei. Šogad EuroSkills 2014 startē tikai sešu valstu komandas - tas ir kritiskais skaits, lai varētu notikt konkurss. Līdz ar to nākotne šajā disciplīnā ir neskaidra,” stāsta eksperts, piebilstot, ka tomēr cer uz šīs disciplīnas attīstību, jo Latvijā ir profesionāli spēcīgi jaunieši, kas varētu sevi pierādīt arī Eiropā.
Foto no konkursa skatīt šeit: Flickr.
Sekojiet līdzi konkursa gaitai arī Skills Latvia Facebook lapā.