Pateicoties Erasmus+ īpašajam atbalstam laikā, kad ceļošana ir apgrūtināta vai pat neiespējama, skolām ir dota iespēja īstenot mobilitātes virtuālā vidē. 2020. gadā Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums (RTRIT) ir īstenojis pirmās virtuālās un kombinētās mobilitātes, kā arī uzņēmis ārvalstu jauniešus un projektu koordinatori, un atzīst, ka šis ir tikai sākums virtuālai sadarbībai Eiropā.
Mācību gada sākumā situācija daudzās Eiropas valstīs bija mainīga, kas apgrūtināja robežu šķērsošanu un paredzēja uzturēšanos pašizolācijā. Taču tas neatturēja jauniešus iesaistīties Erasmus+ programmā un ceļot uz citu valsti. RTRIT audzēkņi, kuri devās uz Ungāriju, sākumā sekoja līdzi programmai tiešsaistē, apgūstot Ungārijas kulinārās tradīcijas, viesmīlības īpatnības un tūrisma objektus, bet vēlāk devās uz Budapeštu reālā mobilitātē.
Neierastā veidā savas mobilitātes RTRIT uzsāka 13 jaunieši no Itālijas, Ungārijas un Beļģijas. Pirmās 10 dienas notika virtuālā mobilitātes daļa, kuras laikā jaunieši apguva latviešu valodu, iepazina Latvijas kultūru, vēsturi, viesmīlības un kulinārās tradīcijas un HoReCa sektoru. Tehnikuma mācībspēki nodrošināja jauniešiem iespēju ne tikai virtuāli piedalīties mobilitātes kultūrizglītojošajā programmā un apmācībās, bet arī īstenot praktiskās nodarbības uzdevumus savās pašizolācijas vietās Rīgā, nodrošinot dažādus izejmateriālus un aprīkojumu. Programmas turpinājumā jaunieši apguva praktiskās iemaņas Latvijas Tūrisma un HoReCa sektora nozares uzņēmumos: restorānā Entresol, Restorāns 3, kafejnīcā Kairi, viesnīcās Radisson BLU Daugava Hotel un AC Hotel by Marriott Riga.
Lietuvas profesionālā mācību centra Žirmūnai audzēkņi savu Erasmus+ kombinēto mobilitāti uzsāka ar 10 dienu virtualajām mācībām, atrodoties pašizolācijā. Virtuālo mācību ietvaros jaunieši apguva dažādas praktiskas un teorētiskas zināšanas ēdināšanas un viesmīlības jomās, kā arī uzzināja daudz ko jaunu par Latvijas inovācijām HoReCa sektorā. Mācību programma sadarbībā ar nosūtošo organizāciju tika veidota tā, lai sasniegtu plānotos Erasmus+ programmas projekta mērķus, kurus savā projektā bija izvirzījuši Lietuvas partneri. Pēc desmit dienu virtuālajām mācībām pašizolācijā mobilitātes dalībnieki uzsāka savas praktiskās apmācības dažādos nozares uzņēmumos - restorānā Entresol, restorānā 3, AC Hotel by Marriott Riga un Staburadze konditorejā.
Gada nogalē sadarbībā ar skolu FU International Academy Tenerife, Spānijā tika īstenota arī pirmā mācībspēku virtuālā mobilitāte. Pasākumā piedalījās un pieredzi guva pieci RTRIT vispārējās izglītības skolotāji. Mācību kursā Online Course Content Creation skolotāji apguva attālinātajām mācībām aktuālas prasmes: e-dizains, podkāstu un audio materiālu veidošana, video rediģēšana un ekrāna ierakstīšana, H5P viktorīnas Moodle vidē. Lai gan sākotnēji varēja šķist, ka gan kursa tēmas, gan fakts, ka mācības notiek svešvalodā un virtuāli, ir sarežģītas, dalībnieku atsauksmes iedrošina spert nākamos soļus virtuālajās mācību mobilitātēs.
Skolotāja Ināra:
“Tā kā neesmu IT skolotājs un neesmu profesionālis šajā jomā, kā arī nāku no Baby Boomers Generation X - es cenšos izprast visas jaunās IT tendences un idejas valodu apmācībai - angļu, vācu utt. Ikdienā es strādāju, izmantojot mūsu skolas platformu Moodle, un mums tā tagad būs jāatjaunina, izmantojot jūsu idejas. Liels paldies - Muchas Gracias!”
Skolotāja Kristīna:
“Šie piecu dienu kursi patiešām bija ļoti jauki, noderīgi un praktiski. Šīs zināšanas, ko esam ieguvuši, varam izmantot ikdienas darbā, nodarbībās un dalīties ar šīm lieliskajām idejām ar kolēģiem. Īpaši man patīk Canva, H5P un InVideo programma. Es zinu, ka šīs programmas turpmāk es gribu izmantot. Es vēlos pateikt paldies skolotājiem, kuri mūs mācīja, viņi ir īsti profesionāļi un jauki cilvēki, kā arī pateikties vadītājam, kurš organizēja šos kursus! Paldies!”
Skolotāja Veronika:
“Liels paldies par fantastisko iespēju piedalīties šaja projektā! Bija ļoti interesanti un noderīgi! Daudz ideju, kuras varētu realizēt darbā!”
Skolotājs Ģirts:
“Pirmkārt, tā bija laba pieredze, kā vadīt kusus tālmācībās formā. Kursa vadītāja stils bija lielisks un atraktīvs. Ļoti labi, ka lietotās programmas bija brīvpieejas. Ļoti vērtīgas lekcijas par audio failu apstrādi. H5P - viss noderīgs. Īpaši ņemot vērā to, ka mums šis rīks ir instalēts kā Moodle spraudnis.
Skolotāja Marita:
“Šī ir mana pirmā tiešsaistes mobilitāte - patiešām laba jauna pieredze man! Bija nedaudz grūti saorganizēt visus uzdevumus un darbus, bet, ja ir vēlēšanās, viss ir iespējams. Daudz jaunu zināšanu par IT tehnoloģijām. Visas programmas man ir jaunas (Canva, InVideo, H5P, da Vinci). Ļoti noderīgi, daudz jaunu ideju manam Moodle saturam. Dalīšos ar kolēģiem zināšanās par jaunajām programmām. Labi pavadīju laiku kopā ar kolēģiem un spāņu valodas skolotājiem. Ieguvu labu pieredzi tālmācībā.”
Ar virtuālajām mobilitātēm noslēdzas 2019. gada skolu sektora projekts, kuru tehnikums pagarināja pandēmijas dēļ, un uzsāka 2020. gada skolu sektora projekta mobilitātes.