28.novembrī Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) Smiltenes tehnikumā organizēja pasākumu “Atbalsts prasmju izcilībai - jauno profesionāļu meistarības konkursi SkillsLatvia 2024 un WorldSkills Lyon 2024”, kurā kopā ar profesionālās izglītības iestāžu pārstāvjiem atskatījās uz nacionālo jauno profesionāļu meistarības konkursu SkillsLatvia 2024, Latvijas komandas dalību pasaules līmeņa konkursā WorldSkills Lyon 2024 un apsprieda talantu atbalsta sistēmas ilgtspēju nākotnē.
Pasākuma pirmā daļa bija veltīta konkursam SkillsLatvia 2024. Dalībnieki – profesionālās izglītības iestāžu vadītāji, direktoru vietnieki, programmu vadītāji, metodiķi, karjeras konsultanti un pedagogi – iepazinās ar konkursa rezultātu analīzi, dalībnieku aptaujas secinājumiem un ekspertu vērtējumiem par konkursantu sniegumu, ieteikumiem izglītības programmu pilnveidei un nākamo konkursu organizēšanai.
Rēzeknes tehnikuma pedagoģe Anita Raudive uzsvēra konkursa nozīmi gan audzēkņu, gan pedagogu profesionālajā izaugsmē, daloties pieredzē par dalību SkillsLatvia 2024 pusfināla vērtēšanā, kas sniedz dziļāku izpratni par nacionālā un starptautisko konkursu vērtēšanas metodiku. Viņa uzsvēra, ka ne visi talantīgie audzēkņi ir gatavi piedalīties sacensībās, jo tas prasa spēju darboties paaugstināta stresa un laika ierobežojuma apstākļos.
Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša, daloties sava tehnikuma pieredzē, akcentēja sadarbības un komunikācijas nozīmi gan pirms, gan pēc konkursiem, nodrošinot pedagogiem un audzēkņiem atgriezenisko saiti par sasniegumiem un ieguvumiem. Viņa arī izcēla rūpīgas plānošanas nepieciešamību, īpaši materiāltehniskā nodrošinājuma kontekstā, gatavojot dalībniekus gan nacionālajiem, gan starptautiskajiem konkursiem.
Diskusiju noslēdza VIAA Skills Latvia nodaļas vadītāja Maira Apsīte, kura dalījās pieredzē un izpētē par dažādu Eiropas valstu pieeju profesionālo konkursu organizēšanā. Viņa aicināja klātesošos pārdomāt un diskutēt par konkursu un talantu atbalsta ilgtspēju pēc Eiropas Sociālā fonda projekta beigām 2027. gadā.
Pasākuma turpinājumā VIAA Skills Latvia vecākais eksperts Jānis Veinbergs prezentēja Latvijas komandas sagatavošanās procesu dalībai WorldSkills Lyon 2024. Savukārt SIA Amazone pārdošanas vadītājs un WorldSkillls Lyon 2024 prasmju konkursa “Smago spēkratu tehnoloģijas” galvenais eksperts Jānis Vītols uzsvēra dalības ietekmi uz nozares attīstību un profesiju standartiem.
Īpaši emocionālu uzrunu sniedza WorldSkills Lyon 2024 grafiskā dizaina tehnoloģiju konkursante Sāra Tomsone, kura dalījās iedvesmojošā pieredzes stāstā, mudinot jauniešus tiekties pēc izcilības. RSU Latvijas sporta pedagoģijas akadēmijas docente, vadošā pētniece un psiholoģiskās sagatavošanas trenere Katrīna Volgemute pievērsās stresa noturības nozīmei, gatavojot audzēkņus dalībai konkursos.
Pasākuma noslēgumā tā dalībnieki apsprieda SkillsLatvia komunikācijas stratēģijas, aicinot veicināt sabiedrības informētību par konkursu un tā ieguvumiem. Diskusijas noslēgumā izcēla dalības starptautisko konkursu asociācijās priekšrocības un nozīmi.
Fotogalerija no pasākuma pieejama VIAA Flick kontā.
Pasākumu “Atbalsts prasmju izcilībai – jauno profesionāļu meistarības konkursi SkillsLatvia 2024 un WorldSkills Lyon 2024” finansēja Eiropas Sociālais fonds Plus un Latvijas valsts VIAA īstenotā projekta “Atbalsts prasmju izcilībai profesionālajā izglītībā” ietvaros.