30. aprīlī Valmierā notikušā programmas “Jauniešu garantija” diskusijā par jauniešu nodarbinātību Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks mudināja tuvējo novadu jauniešus, kuri nestrādā un nemācās, cītīgāk pētīt darba un mācību iespējas reģionālajos centros un dzīves ceļa sākumā izmantot piedāvātās iespējas pat, ja tās uzreiz nesola kļūt bagātam.
“Valmierā ir 925 darbavietas uz 1000 iedzīvotājiem un ar šādu nodarbinātības rādītāju varam patiešām lepoties. Svarīgi, lai jaunieši atrastu motivāciju izmantot visas iespējas apgūt labu izglītību un mērķtiecīgi meklētu darba vietas gan Valmierā, gan apkārtējos novados. Valmierā ir labas izglītības iespējas, tajā skaitā tehnikums, kas piedāvā duālās izglītības programmu. Piemēram, Valmieras stikla šķiedra piedāvā apgūt profesiju un uzreiz iet strādāt rūpnīcā. Tas nozīmē, ka beidzot mācības, tiek garantēts darbs. Šī programma ir ļoti populāra un šogad uz to bija pieteikušies divreiz vairāk jaunieši, nekā skola spēj uzņemt,” uzsvēra J.Baiks.
Diskusijas laikā klātesošie tika iepazīstināti ar Eiropas Komisijas iniciēto programmu “Jauniešu garantija”, kas paredz pilnveidot jauniešu prasmes atbilstoši darba tirgus prasībām un nodrošināt viņus ar prakses un darba iespējām. Programma uzsākta satraucošā laikā, kad Latvijā nestrādā un nemācās vairāk nekā 50 tūkstoši jauniešu. Gandrīz puse no tiem dzīvo Pierīgā un Vidzemē.
“Manuprāt, šodien jauniešiem dzīve ir vieglāka nekā tā bija manā jaunībā. Es nevaru atcerēties, ka tobrīd būtu bijušas šādas atbalsta programmas. Mēs vienkārši redzējām savu mērķi, darījām un centāmies sevi pierādīt. Tomēr šodienas jauniešus nevar vērtēt ārpus konteksta. Viņi nāk no ģimenes un ģimenei jābūt vispusīgai – darbīgai, atsaucīgai un ar pozitīvu attieksmi. Tad mēs varēsim būt droši, ka jaunietis nekur nepazudīs un spēs savu vietu atrast,” pārdomās dalījās BMX riteņbraukšanas treneris un Valmieras pilsētas pašvaldības domes deputāts Ivo Lakučs.
“Jauniešu garantijas” programmu īsteno trīs aģentūras. Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) īsteno vienu un pusotru gadu ilgas profesionālās izglītības programmas jauniešiem, kuri dažādu iemeslu dēļ neturpina mācības un nav atraduši darbu. Tādejādi jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem īsā laikā var iegūt profesionālo kvalifikāciju profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā kādā no aptuveni 110 profesionālās izglītības programmām.
Savukārt NVA sniedz jauniešiem informāciju par Latvijā pieejamām darbavietām, profesionālās pilnveides programmām un darbam nepieciešamajām iemaņām.
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) sadarbībā ar pašvaldībām neaktīvajiem jauniešiem vecumā no 15 līdz 29 gadiem sniegs iespēju piedalīties projektā «PROTI un DARI!», nodrošinot regulāru padomdevēju atbalstu un katram jaunietim izstrādātu individuālu pasākuma programmu prasmju attīstībai.
“Jauniešu garantijas” īstenošanai Latvijā līdz 2020. gada beigām Eiropas Komisija, Latvijas valsts un privātie finansētāji atvēlējuši 66,7 miljonus eiro.
Plašāka informācija: www.jauniesugarantija.lv