Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju (IZM) un Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) ir izvērtējusi iespējamo rīcību pētniecības pieteikumu ārvalstu mobilitāšu īstenošanā un rezultātu sasniegšanā, ņemot vērā Slimību profilakses un kontroles centra norādījumus par ceļošanas nosacījumiem un Ministru kabineta ieteikumus epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai, un kopā atbalstīja dažādu risinājumu ieviešanu pētniecisko pieteikumu izpildes veicināšanai.
Ņemot vērā pašreizējo situāciju valstī un pasaulē, lai veicinātu pētniecisko pieteikumu izpildi Covid-19 radīto apstākļu iespaidā, iestāžu pārstāvji kopīgi atbalstīja vairāku risinājumu ieviešanu. Kā viens no tādiem ir “virtuālo mobilitāšu“ iespēja, tai skaitā zinātnisko rezultātu izstrādes un apspriešanas, vasaras skolu, mācību kursu, profesionālās kvalifikācijas pilnveides, darba grupu, interviju, konsultāciju, semināru, tīklošanās un citu pasākumu norisē, izmantojot attālinātus rīkus un darba formas. “Virtuālās mobilitātes” dokumentēšanai nepieciešams izstrādāt un pie kārtējā maksājumu pieprasījuma iesniegt VIAA šādus pamatojošos dokumentus:
- ārvalstu mobilitātes plānu angļu valodā, iekļaujot mobilitātes mērķi un galvenos veicamos uzdevumus. Izstrādātajam plānam ir jābūt angļu valodā, lai ārvalstu mobilitātes partneri varētu ar to iepazīties un izmantot kopīgā darbā;
- elektroniskā pastā vai citādi sagatavotu un iesniegtu apliecinājuma vēstuli no ārvalstu mobilitātes partnera pārstāvja angļu valodā, kurā norādīts virtuālās mobilitātes ilgums, mobilitātes laikā veiktie uzdevumi un mobilitātes partnera pārstāvja vārds, uzvārds un ieņemamais amats.
Ja gadījumā ārvalstu mobilitātes pasākumu ilgumu nevarēs nodrošināt pilnā apjomā, VIAA izvērtēs katra pētniecības pieteikuma specifiku un plānotās aktivitātes, pētniecības pieteikuma iesniedzēja izstrādātās alternatīvas vai plānu ārvalstu mobilitāšu pārplānošanā/transformēšanā tā, lai būtu sasniegts pētniecības pieteikuma mērķis un galvenie iznākuma rādītāji. Šādā gadījumā nepieciešams pie kārtējā maksājumu pieprasījuma iesniegt aģentūrā īsu situācijas aprakstu un pamatojumu (tai skaitā pierādījumu dokumentāciju) ārvalstu mobilitāšu nesasniegšanai ar priekšlikumu vai plānu alternatīvam risinājumam.
Pēcdoktorantūras pētniecības pieteikumu 2. un 3. atlases kārtās ārvalstu mobilitāte ir obligāts nosacījums, kura neievērošanas gadījumā pieteikumu nevarētu apstiprināt finansējuma saņemšanai. Minētais nosacījums ir būtisks pēcdoktorantūras pētniecības pieteikuma mērķa sasniegšanā un saskaņā ar Vadlīniju par finanšu korekciju piemērošanu Eiropas Savienības struktūrfondu, Kohēzijas fonda, Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta, Norvēģijas finanšu instrumenta, Latvijas un Šveices sadarbības programmas finansētajos projektos minētajiem nosacījumiem tā neizpilde var ietekmēt pieteikuma mērķa sasniegšanu, līdz ar to ir iespējama finanšu korekcija.
VIAA ir ieinteresēta pēcdoktorantu plānoto rezultātu un kopējo pasākuma "Pēcdoktorantūras pētniecības atbalsts" mērķu sasniegšanā, tāpēc regulāri seko līdzi ar Covid-19 infekcijas ierobežošanu saistīto drošības pasākumu nosacījumiem un, nepieciešamības gadījumā, ir atvērta jaunu risinājumu izstrādei un ieviešanai.