Pieredzes stāsts: aizraušanās ar fotografēšanu pārtop profesijā

Kad pirms diviem gadiem Raimonds Subatovičs (24 gadi) pieņēma lēmumu pamest studijas, viņš nenojauta, ka tas viņu aizvedīs uz Rīgas Stila un modes tehnikumu. Tur Raimonds no jauna atklāja mācīšanās azartu Jauniešu garantijas izglītības programmā, kurā gada laikā ieguva fotogrāfa kvalifikāciju.

Arī nākamajā mācību gadā Raimonds turpināja izglītoties tajā pašā izglītības iestādē, lai kļūtu par multimediju dizaina speciālistu. Kas pamudināja jaunieti iet pret straumi un akadēmisko vidi nomainīt pret profesionālo vidusskolu?

Iesāktās studijas un fotopulciņš

“Vidusskolas laikā, tāpat kā daudziem puišiem, arī mani interesēja datori, taču negribēju mācīties par programmētāju vai IT speciālistu, jo toreiz domāju – šādu speciālistu darba tirgū jau ir daudz. Pavērās iespēja studēt Ventspils augstskolā, kur draudzene iestājās tulku programmā, bet es izvēlējos studēt elektroniku,” savu stāstu iesāk Raimonds.

“Pirmajā gadā likās, ka studijas patīk un padodas, taču otrajā gadā situācija mainījās – kursi kļuva sarežģītāki, pasniedzēji bargāki, un mācības grūtākas. Piemēram, augstākajā matemātikā eksāmenu kārtoju četras reizes, taču nevarēju nolikt.” 

Pieredzes stāsts: aizraušanās ar fotografēšanu pārtop profesijā

Toreiz paralēli studijām Raimonds aizrāvās ar fotografēšanu. Jau vidusskolā ceļojuma laikā ASV Raimonds nopirka savu pirmo spoguļkameru, un kopš tā laikā foto lietas bija viņa sirdslieta. 

“Ventspils augstskolā darbojās foto pulciņš, kurā aktīvi iesaistījos. Kādu dienu tā vadītājs piezvanīja un lūdza sabildēt augstskolā notiekošo džeza koncertu. Visi bija apmierināti ar bildēm, un tā tas aizgāja – vēlāk fotografēju arī citus koncertus, izlaidumus, sporta pasākumus, debašu turnīrus. Man patika. Tajā pašā laikā studijas bija grūtas un nevarēju tās “pavilkt”. Sapratu, ka man tās sagādā arvien lielākas “zobu sāpes”, un nevajag sevi mocīt.”

Atvērtās durvis un Jauniešu garantija

Raimonds izņēma dokumentus no augstskolas un aizbrauca uz mājām Olainē, lai aprunātos ar ģimeni. Visi bija vienisprātis, ka bez izglītības mūsdienās būs grūti veidot karjeru, taču īsto padomu deva bijusī vidusskolas skolotāja. Viņa ieteica painteresēties par Rīgas Stila un modes trhnikumu, kurā var kļūt par fotogrāfu. Iepriekš Raimonds nebija prātojis, ka savu aizraušanos varētu pārvērst profesijā, taču nu šī doma nelikās peļama.

“Iegūglēju skolu un mācību programmu, aizbraucu uz atvērto durvju dienu. Pārliecinājos, ka skola ir moderna – tajā ir sava mācību fotostudija un top arī foto laboratorija, kurā varēs attīstīt fotogrāfijas. Mācības Jauniešu garantijas izglītības programmā bija izdevīgas – neparko nav jāmaksā, var saņemt stipendiju no 70 līdz 115 eiro mēnesī, par kojām Rīgā arī nav jāmaksā. Nebija iemeslu, lai vēl vienu gadu gaidītu un neko nedarītu. Iesniedzu dokumentus un sāku mācīties,” stāsta Raimonds.

Erasmus+ un Porziņģis

“Mācības paskrēja ļoti ātri radošā atmosfērā un brīvā gaisotnē. Īsi pirms kvalifikācijas prakses uz mēnesi tiku Erasmus+ pieredzes apmaiņā uz Viļņu, kur tādā pašā skolā kā Rīgā mācījāmies, kā fotografēt un attīstīt bildes ar vecās paaudzes fototehniku,” stāsta Raimonds. “Atgriežoties no Erasmus+, uzreiz devos trīs mēnešu kvalifikācijas praksē uz Liepāju pie foto vecmeistara Jāņa Vecbrāļa. Starp citu, prakses laikā man apmaksāja ceļa izdevumus uz mājām, ja bija čeki, ko uzrādīt.

Tajā laikā foto aģentūra F64 lūdza prakses vadītājam atsūtīt bildes no Liepājas rallija, uz kuru aizsūtīja mani. Izpalīdzēju gan Jānim, gan F64, un pierādīju, ka varu bildēt arī foto reportāžas. Ar laiku savā portfolio varēju iekļaut arī slaveno Kristapa Porziņģa Zvaigžņu spēli un citus interesantus darbiņus. 

Fotogrāfa profesijā redzu, ka ļoti noderīgas būtu zināšanas par multimediju dizainu, lai savas bildes varu likt lietā, tāpēc šajā rudenī esmu izlēmis turpināt mācības – šobrīd apgūstu multimediju dizaina specialitāti Rīgas stila un modes profesionālajā vidusskolā, un ceru, ka arī tā atvērs jaunas durvis uz vizuālo mediju pasauli. Šobrīd nebaidos teikt, ka pirms gada izdarīju pareizo izvēli, aizejot no augstskolas. Tas nebija mans ceļš, šis ir īstais.”

2018.gada ziemā Raimonds gatavojas multimediju dizaina praksei Ghetto TV, kā arī paralēli strādā kā fotogrāfs basketbola klubā "Jelgava/LLU".

Pieredzes stāsts: aizraušanās ar fotografēšanu pārtop profesijā

Uzziņai:
Šobrīd rit Jauniešu garantijas pēdējā uzņemšana 25 darba tirgū pieprasītās profesijās. Fotogrāfa profesija nav to klāstā, taču jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem var pieteikties mācībām citās profesijās līdz 23. februārim. Plašāk VIAA mājaslapā šeit

Informācija atjaunota 2018. gada 26. janvārī